Barevné odchylky

Nábytek, který je prodávaný podle vzorků vystavených na prodejně nebo podle prodejních vzorníků, může mít odlišnosti v tónech barev dle tolerance výrobce nebo struktuře přírodních materiálů. Tyto odlišnosti jsou zcela běžné a nejedná se o vadu. Nejčastěji se jedná o tyto případy:

1. Látka může mít trochu jiný odstín než vzorek, podle kterého jsme spolu zboží objednali. Rozdíl nesmí být přílišný, pokud jste si vybrali krémovou potahovou látku, nebude mít šedý či oranžový odstín. Rozdíl odstínu je způsobený tím, že látky pocházejí z odlišných šarží. K tomuto jevu dochází u všech výrobců látek, ať českých či zahraničních, a týká se všech prodejců čalouněného nábytku. V naprosté většině případů je rozdíl natolik malý, že ho ani nezaznamenáte.

2. Některé typy látek, nejčastěji ty připomínající samet, vytvářejí odlesky. Sklon vláken, který se mění např. přejetím dlaní proti směru, ve kterém vlákna zrovna leží, může vytvářet mapy. Ty vyvářejí odlesky jinak než zbytek látky, čímž mohou navodit dojem, že se jedná o jiný odstín. Pokud Vám tento typ čalounění vadí, rádi Vám pomůžeme vybrat takový, který mapy nevytváří.

3. Masivní dřevo může mít odlišný odstín u různých výrobců. Může se stát, že pokud si objednáte židle a stůl v dezénu třešeň od dvou různých výrobců, budou vypadat trochu jinak. K této situaci dochází proto, že každý výrobce si dřevo moří sám a používá jiné přípravky.

4. Dřevo dále nemusí být jednolité barvy ve všech částech, což je zcela normální u přírodního dřeva, které jako materiál „pracuje“, různě vsakuje mořidlo a časem může mírně měnit barvu. Stárnutí dřeva lze nejlépe zaznamenat u borovice, která je měkkým dřevem a vlivem slunečního světla tmavne. Tvrdší dřevo jako buk či dub je na světle mnohem barevně stabilnější, ale také časem barvu mění.

5. Nábytek z lamina v dekoru dřeva, obzvláště pokud byl objednaný podle malého vzorku, může mít trochu jinou kresbu než vzorek (např. suky, výraznější tmavé prokreslení apod.). Vzorek je pouze malou částí celkové desky, ze které je nábytek vyráběn, a je-li dekor místy více či méně prokreslený, neovlivníme, ze které části byl vyříznut vzorek. Objednávky podle velkých vzorkovníků ve stojanech nebo podle na prodejně vystaveného nábytku jsou mnohem přesnější a k těmto rozdílům v kresbě nedochází.

6. Nábytek, který kombinuje masivní dřevo s laminem (např. stůl s nohami v masivu a lamino deskou nebo masivní židle s lamino stolem od stejného výrobce) nebude mít totožný odstín a kresbu. Masivní dřevo je mořené přímo výrobcem, navíc časem mírně mění odstín, jak je uvedeno výše. Také mívá jednolitější barvu, je méně prokreslené. Lamino je barevně stabilní, nijak se nemění, ale bývá výraznější s prokreslením.

_________________________________

V případě, že si objednáváte zboží nikoliv podle fyzických vzorků, ale pouze podle obrázku v papírovém či elektronickém katalogu, upozorňujeme, že obrázky jsou pouze ilustrační. Výslednou barvu může ovlivnit nejen teplota světla, ve kterém je zboží foceno, ale i případné následné úpravy k publikaci či tisku. Pokud Vám záleží na přesném odstínu a nestačí, že sedací souprava či postel je „světle šedá“ doporučujeme vybírat podle vzorníků, které máme na prodejně k dispozici.

Přejete-li si dokoupit několik kusů skříněk ke stávajícím či nevíte, jestli by Vám daný odstín potahu sedací soupravy seděl k podlaze, doporučujeme přinést si s sebou kousek materiálu, ke kterému chcete nový nábytek ladit. Pokud donesete pouze fotografii na mobilním telefonu, odstíny nemusí ve skutečnosti odpovídat. V případě, že nemáte možnost přinést kousek materiálu k nám, pomůžeme Vám výběr zúžit a půjčíme Vám vybrané vzorky domů, abyste mohli konečné rozhodnutí provést přesně a v klidu.